راهنمای خرید سرخ کن بدون روغن

سرخ کن بدون روغن چیست؟

سرخ کن بدون روغن چیست؟

سرخ کن بدون روغن چیست؟، سرخ کن بدون روغن یا همان ایر فرایر از لوازم آشپزخانه است، که شما بدون نیاز به روغن می‌توانید مواد خوراکی را سرخ کنید. امروزه با توجه به فوائدی که از ایرفرایر یا سرخ کن بدون روغن می‌گویند، لازم است تا با آن و اطلاعات تکمیلی آن آشنا شویم. در ادامه به اینکه سرخ کن بدون روغن چیست، ایر فرایر چگونه کار می‌کند؟، انواع غذاهایی که با سرخ کن بدون روغن می‌توان درست کرد، سوالات متداول  و بصرفه بودن خرید ایر فرایر می‌شویم.

سرخ کن بدون روغن چیست

سرخ کن بدون روغن چیست

سرخ کن بدون روغن چیست

درواقع سرخ کن بدون روغن در واقع یک اجاق همرفتی برای روی کابینت آشپزخانه است. درواقع سرخ کن بدون روغن درواقع غذا را سرخ نمی‌کند، ولی با جریان همرفتی، غذا را بطور سالم و شبیه به سرخ شده تحویل شما می‌دهد. ترجمه واژه لاتین آن یعنی air fryer  سرخ کن با هوا. اما در فارسی به عنوان سرخ کن بدون روغن مشهور شده است.

این دستگاه ثبت شده توسط شرکت بزرگ الکترونیکی فیلیپس است. در واقع شما با این وسیله به کمک کمی روغن یا بدون روغن می‌توانید مواد غذایی خود را بطور خوش مزه آماده کنید.

ایر فرایر امروزه در حال گسترش در خانه های سراسر جهان است. بطوری که طبق آمار در حال حاضر 40% از خانه های کشور آمریکا از آن استفاده می‌کنند. به این خاطر که شما میتوانید با ایرفرایر انواع غذاها مانند مرغ، گوشت، ماهی، سیب زمینی سرخ کرده و انواع سبزیجات را بطور سالم درست کنید.

کارکرد سرخ کن بدون روغن

کارکرد سرخ کن بدون روغن

سرخ کن بدون روغن چطور کار می‌کند؟

در قسمت بالای دستگاه سیستم الکترونیکی، فرآیند گرما دهی و فن قرار دارد. شما مواد غذایی را در سبد آن در زیر سیستم گرمادهی آن قرار می‌دهید. و زمانی که سرخ کن بدون روغنتان را روشن می‌کنید، جریان گرما در اطراف مواد غذایی آن را سرخ می‌کند. این جریان سریع گرما باعث ترد شدن غذا می‌شود. این تردی به دلیل این سیستم ایر فرایر است، اما بدون روغن یا با مقداری بسیار کم روغن. در جاهایی گفته می‌شود که این دستگاه امواج نامناسب دارد. اما بدین صورت نیست. با این حال می‌توانید بطور کامل در مقاله آیا سرخ کن بدون روغن اشعه دارد؟ بدین موضوع پرداختیم.

نحوه استفاده از سرخ کن بدون روغن

در ادامه نحوه استفاده از ایر فرایر را توضیح می‌دهیم.

طبح غذا با سرخ کن بدون روغن

طبح غذا با سرخ کن بدون روغن

قرار دادن غذا در سبد سرخ کن بدون روغن

با توجه به اندازه و حجم دستگاه سرخ کن بدون روغن شما می‌تواند مقادیر مواد غذایی متفاوتی در سبد دستگاهتان جا بگیرد. در بیشتر موارد و رسپی ها اضافه کردن 1 تا 2 قاشق چای خوری روغن می‌تواند مواد غذایی را عالی و ترد مانند سرخ کرده و غرق در روغن بکند. اگر شما عجله دارید، می‌توانید دور دستگاه ایر فرایر فویل آلمینیومی بکشید، با این کار تمیز کردن دستگاهتان راحت‌تر خواهد شد.

سبد سرخ کن بدون روغن

سبد سرخ کن بدون روغن

تنظیم دما و زمان در دستگاه سرخ کن بدون روغن

دو پارامتر مهمی که شما با توجه به نوع مواد خوراکی و حجمشان با توجه به دستورهای پخت غذا با سرخ کن بدون روغن باید به آن توجه کنید، مساله زمان و درجه حرارت است. که در هر دستور پخت با ایر فرایر این دو پارامتر مشخص می‌شود.

کار با سرخ کن بدون روغن

کار با سرخ کن بدون روغن

سرخ شدن مواد غذایی در ایر فرایر

در بیشتر موارد شما می‌توانید زمان پخت را به دو قسم تقسیم کنید. این کار باعث می‌شود، تا مواد غذایی ترد تر و خوش مزه تر شود. با توجه به اینکه سیستم گرما دهی در بالای سبد غذایی قرار دارد. این موضوع باعث پخت یکنواخت‌تر تمام مواد خوراکی می‌شود.

از تمیز کردن سریع دستگاه ایر فرایر خود غافل نشوید، که هم سبب راحتی هم تمیزی و سلامتی خواهد شد.

بهترین سرخ کن بدون روغن چیست؟

از بهترین برند های سرخ کن بدون روغن می‌توان از فیلیپس و تفال نام برد. البته که برندهای دیگری همچون ورتکس و دسینی ایر فرایر های مختص به خود را تولید می‌کنند. در ادامه با مقایسه مدل به مدل با توجه به نیاز هر خانواده بطور بهتری به این سوال جواب خواهیم داد.

ایر فرایر های بازار دارای قیمت های متنوعی هستند. و این تنوع قیمت‌ها به دلیل برند تولید کننده، حجم دستگاه، مصرف و امکانات آن متغییر است. بطور مثال دستگاه ایده‌آل برای یک خانواده جوان 2 نفره با یک خانواده 4 نفره متفاوت خواهد بود.

چه غذاهایی را می‌توان با سرخ کن بدون روغن درست کرد؟

درواقعیت شما هر غذایی را می‌توانید با این دستگاه جذاب درست کنید. دستورهای پخت غذاهای مختلف وجود دارد، که به آنها خواهیم پرداخت. همینطور می‌توانید از خلاقیت و ذوق خودتان هم استفاده کنید. در ابتدا با حجم کم می‌توانید غذاهای مختلف را امتحان کنید، تا هم به روش پخت ایده‌آل خودتان برسید، هم ریسک موضوع کمتر باشد. با این حال در بخش طرز تهیه غذا با سرخ کن بدون روغن می‌توانید غذا و شیرینی‌های متعدد را مشاهده بفرمایید.

سیب زمینی سرخ شده

یکی از بهترین غذاها و میان وعده‌هایی که با سرخ کن بدون روغن می‌شود درست کرد، سیب زمینی سرخ شده است. به این خاطر که تا قبل از این افرادی که عاشق سیب زمینی سرخ کرده هستند، از مصرف زیاد آن نهی می‌شدند! آن هم بخاطر روغن! اما با استفاده از ایر فرایر شما می‌توانید حجم روغن را بسیار پایین آورید.

سیب زمینی سرخ شده در سرخ کن بدون روغن

سیب زمینی سرخ شده در سرخ کن بدون روغن

مرغ سرخ شده یا ناگت

مرغ و ناگت هم مانند سیب زمینی سرخ شده، در ایر فرایر عالی می‌شوند. شما حتی می‌توانید مرغ را بدون استفاده از حتی 1 قاشق چای خوری روغن طبخ کنید. چون روغن خود مرغ برای طعم لذیذ و سالم کافی خواهد بود.

اسنک و فینگرفودهای خانگی

تهیه اسنک و انواع فینگرفودهای خانگی در سرخ کن بدون روغن شما را سرذوق خواهد آورد.

طبخ گوشت و ماهی در سرخ کن بدون روغن

طبخ غذاهای دریایی و گوشت هم در ایر فرایر عالی خواهند شد. گوشت ها و ماهی هایی که خود چرب هستند، که طعمشان شما را سورپرایز خواهند کرد. و برای گوشت هایی که چربی در خود ندارند، باید چه کرد؟ شما می‌توانید با اضافه کردن مقدار کمی روغن آن را در ایر فرایرتان آماده کنید.

پخت گوشت در سرخ کن بدون روغن

پخت گوشت در سرخ کن بدون روغن

اگر عاشق طعم گوشت هستید، حتما دمبالیچه بره را یکبار با سرخ کن بدون روغن درست کنید، مشتری پر و پا قرص آن خواهید شد.

سرخ کردن سبزیجات

شما می‌توانید انواع سبزیجات اعم از گوجه، بادمجان، کدو، سبزی‌ها، کلم و چعندر را در ایر فرایر درست کنید. در واقعیت این دستگاه یک پیشنهاد عالی برای گیاه خواران است، به این خاطر که با این دستگاه مصرف روغنشان به حداقل می‌رسد. و کاملا یک غذای سالم و سلامت را نوش جان می‌کنند.

سبزیجات در سرخ کن بدون روغن

سبزیجات در سرخ کن بدون روغن

پخت مواد مختلف

شما می‌توانید انواع کیک، دسر، صبحانه ها و حتی پیتزا را با ایرفرایر آماده کنید. در آینده نزدیک دستورپخت مواد مختلف را منتشر خواهیم کرد. در بخش دستور تهیه غذاهای مختلف به پخت کوکی جو دوسر، میگو با طعم سیر، پخت دونات و  دستور پخت براونی با سرخ کن بدون روغن پرداختیم.

استفاده از روغن یا کره در سرخ کن بدون روغن

در تمامی موارد بالا شما می‌توانید به جای اضافه کردن کمی روغن مایع آفتاب گردان از روغن‌های خوراکی دیگر مثل روغن زیتون یا روغن کنجد استفاده نمایید. همینطور برای خوش مزه تر شدن اگر علاقه مند به کره حیوانی یا گیاهی هستید، می‌توانید آن را جایگزین روغن ها بکنید.

طبخ ماهی در سرخ کن بدون روغن

طبخ ماهی در سرخ کن بدون روغن

سوالات متداول در مورد سرخ کن بدون روغن

آیا سرخ کن بدون روغن کاملا سلامت است؟

شما با استفاده از سرخ کن بدون روغن به شدت مصرف روغن را کاهش می‌دهید. و این موضوع سبب افزایش سلامتی در غذاها و سلامتی بدنتان خواهید شد. بطور مثال شما با استفاده از روغن زیاد(چند قاشق) برای تهیه سیب زمینی سرخ کرده، به نسبت به روش معمول سرخ کردنی، شما 1/3 تا ¼ کمتر روغن مصرف خواهید کرد.

مزایا و معایب سرخ کن بدون روغن

از مزایای سرخ کن بدون روغن می‌توان به مصرف کم روغن اشاره کرد. این موضوع سبب می‌شود، تا هم از مریضی ها جلوگیری کرد، هم سبب کاهش وزن خواهد شد. همینطور شما می‌توانید به راحتی با مواد یخ زده غذا درست کنید. و دیگر نیاز نیست تا صبر کنید، مواد بطور کامل باز شوند. شما دیگر وقتتان صرف سرخ کردن نخواهد شد. و علاوه بر وقت، دیگر مشکلاتی همچون پریدن روغن داغ، تمیز کردن هر روزه اجاق و سوختن با روغن را نخواهید داشت. و همینطور آشپزخانه تان خنک تر خواهد ماند.

از معایب سرخ کن های بدون روغن بطور علمی تا به امروز عیبی گزارش نشده است. اما در استفاده از آن ایراداتی همچون محدودیت حجم دستگاه، زمان بیشتر برای آماده شدن غذا، حجم دستگاه ایر فرایر(جاگیری آن)، قیمت آن و مصرف برق آن نام برده شده است.

آیا سرخ کن بدون روغن ارزش خرید دارد؟

امروزه سرخ کن های بدون روغن در بازار از 2 میلیون شروع می‌شوند. با توجه به تعداد بالای مقالات معتبر که فقط حسن و مزایای ایر فرایر را ذکر کرده‌اند. با توجه به بعد سلامتی، جلوگیری از بیماری ها و کاهش وزن استفاده و خرید سرخ کن بدون روغن منطقی بنظر می‌رسد. در مطلب اگر فر داریم، سرخ کن بدون روغن بخریم؟، نیز می‌توانید اطلاعات بیشتری را کسب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *